Toyota Five Continents Drive

Rajd Pięciu Kontynentów

2017-09-14

Warto jechać na bezdroża, aby tworzyć doskonałe samochody. W 2014 roku Toyota Motor Corporation rozp


Program Five Continents Drive powstał, aby pomóc inżynierom, projektantom i menedżerom Toyoty tworzyć jeszcze lepsze samochody – takie, które nie tylko wzbudzą entuzjazm kierowców, ale nawet przewyższą ich oczekiwania. Ten długofalowy projekt ma na celu zjednoczenie wokół idei „Ever-Better Cars” 340000 pracowników Toyoty na całym świecie.

„Umiejętności ludzi doskonalą się na drogach, a to ludzie tworzą samochody” – ta idea stanowi założenie projektu Five Continents Drive (Rajd Pięciu Kontynentów). Chodziło o to, aby inżynierowie mogli wyjść zza biurka, poczuć zew wyprawy i osobiście sprawdzić, w jaki sposób różne warunki drogowe na świecie mają bezpośredni wpływ na niezawodność samochodów. Chodziło również o spotkanie z klientami, poznanie ich opinii oraz wymianę doświadczeń – dzięki temu projektanci Toyoty będą w stanie lepiej zrozumieć potrzeby kierowców i kreować rozwiązania poprawiające funkcjonalność samochodów.

Projekt Five Continents Drive idealnie pasuje do dążenia Akio Toyody, aby japońska firma tworzyła samochody, które dostarczają kierowcom radości z jazdy i użytkowania. „Chciałem zmienić sposób myślenia ludzi, którzy pracują w Toyocie” – powiedział CEO koncernu. „Jeżeli będziemy tylko produkować i sprzedawać samochody, to staniemy się firmą, która skupi się wyłącznie na celu biznesowym. Nie możemy projektować samochodów, gromadząc dane tylko z toru testowego. Musimy stawić czoła warunkom drogowym i klimatycznym, w których klienci użytkują nasze pojazdy. Tylko w ten sposób nasi inżynierowie będą w stanie podnosić swoje kwalifikacje i tworzyć coraz lepsze samochody”.

Rajd Pięciu Kontynentów | Toyota Five Continents Drive

Inspirujące doświadczenie


Rajd przez pierwsze dwa kontynenty zakończył się sukcesem, a uczestnicy zebrali wiele inspirujących informacji. Samochody pokonały blisko 70000 km po mało uczęszczanych drogach Australii, Ameryki Północnej, a ostatnio także Ameryki Południowej*. Wyprawa przyniosła mnóstwo cennych doświadczeń, które przez inżynierów Toyoty zostaną wykorzystane przy projektowaniu jeszcze lepszych, bardziej ekonomicznych i bezpieczniejszych samochodów.

Pierwszy etap Five Continents Drive rozpoczął się w 2014 roku w Australii, po najbardziej zróżnicowanych i wymagających drogach świata. Przez 72 dni kawalkada złożona z 13 samochodów pokonała ponad 20000 km po bezdrożach i trudnym terenie. Start i meta etapu miały miejsce w Melbourne, gdzie znajduje się australijska siedziba Toyota Motor Corporation.

Rok później wyprawę pod nazwą Ever-Better Expedition kontynuowano w Ameryce Północnej. Uczestniczyły w niej 24 samochody z gamy modeli Toyoty, które w 109 dni pokonały trasę liczącą 28000 km – letni etap rozpoczął się w Teksasie, natomiast zimowy wiódł po zaśnieżonych i pokrytych lodem trasach Kanady i Alaski.

W 2016 roku ekipa stanęła przed kolejnym wyzwaniem. Podróż po Ameryce Południowej, w której wzięło udział 16 samochodów, trwała 78 dni i liczyła 20000 km. Trasę podzielono na trzy etapy: najpierw z Brazylii do Paragwaju, potem z Chile do Peru i Boliwii, a na koniec do Argentyny i Urugwaju.

W tym roku przyszedł czas na Europę. Siedmioletni cykl przeniesie się później do Afryki i Azji, a koniec zaplanowano na rok 2020 w Japonii. W tym samym czasie w Tokio odbędą się letnie Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpijskie. Toyota jest głównym partnerem tego sportowego wydarzenia, zapewniając transport dla organizatorów i zawodników.

Rajd Pięciu Kontynentów | Toyota Five Continents Drive

Testy angażujące wszystkie zmysły


Projekt Five Continents Drive jest organizowany przez zespół TOYOTA GAZOO Racing, odpowiadający za całą globalną aktywność Toyoty w świecie sportów motorowych.

Kiichiro Toyoda, założyciel Toyoty, powiedział kiedyś, że sporty motorowe pełnią kluczową rolę w rozwoju pojazdów i są niezwykle istotne dla branży motoryzacyjnej. To przekonanie było przekazywane przez pokolenia, a ostatnio stało się fundamentem, na którym zbudowano TOYOTA GAZOO Racing.

Zespół reprezentuje dążenie firmy do przezwyciężenia wszelkich ograniczeń w tworzeniu jeszcze lepszych samochodów, wykorzystując doświadczenie zebrane poprzez sporty motorowe. Zaawansowana technologia, testowana w ekstremalnych, wyczynowych warunkach, znajduje potem zastosowanie w samochodach seryjnych.

Sportowy duch TOYOTA GAZOO Racing wznosi się ponad tę ideę. Five Continents Drive umożliwia kreowanie nowych pomysłów, angażując uczestników w pokonywanie najbardziej zróżnicowanych przeszkód i wymagających warunków drogowych. Pozwala doświadczyć jazdy samochodem wszystkimi zmysłami, co w konsekwencji prowadzi do rozwijania umiejętności i poszukiwania inspiracji do udoskonalania samochodów.

Rajd Pięciu Kontynentów | Toyota Five Continents Drive

Jeden zespół, wspólna pasja


Jednocząc pracowników wokół wspólnego projektu, Toyota chciała zadbać o zacieśnienie ich wzajemnej współpracy na całym świecie. Udział w wyprawie jest najlepszym sposobem sprawdzenia, jak samochody japońskiego koncernu zachowują się w realnych warunkach drogowych.

Trasa wiedzie przez najbardziej trudny teren, jaki każdy z kontynentów ma do zaoferowania, a uczestnicy odwiedzają przy okazji fabryki i najważniejsze obiekty Toyoty w danym regionie świata. Chodzi nie tylko o jazdę po znanych i uczęszczanych szlakach – jest to podróż w nieznane i odkrywanie nowych miejsc, gdzie można poddawać samochody wymagającym testom.

Członkowie ekspedycji musieli pokonać ciężkie warunki drogowe i off-roadowe, równocześnie starając się odkryć ducha i pasję Toyoty. Pokonując nieznane im do tej pory tereny, zespół inżynierów i projektantów mógł doświadczyć radości nieodłącznie wiążącej się z jazdą samochodem. Mogli też, myśląc o konstruowaniu pojazdów w ten pogłębiony sposób i zdając sobie sprawę, że są one projektowane przez ich rówieśników, poczuć, dlaczego samochody Toyoty są tak bardzo lubiane przez swoich właścicieli. W tym przypadku chodzi o jedność: tworząc coraz lepsze pojazdy, należy brać pod uwagę fakt, że mają one spełniać wysokie wymagania klientów, niezależnie od wartości, zwyczajów czy czynników kulturowych.

Rajd Pięciu Kontynentów | Toyota Five Continents Drive

Five Continents Drive w Europie


Czwarty etap wyprawy odbędzie się w Europie – na jednym z najbardziej wymagających rynków motoryzacyjnych świata, gdzie ludzie porozumiewają się w 30 różnych językach.

Europa to wyjątkowa różnorodność kultur, systemów politycznych, historii, kultury, a także przepisów drogowych w poszczególnych krajach. To także miejsce, gdzie narodziła się motoryzacja, a kierowcy mają bardzo wysokie oczekiwania wobec producentów samochodów. Uczestnicy wyprawy będą musieli się zmierzyć z wyzwaniami niespotykanymi dotąd na innych kontynentach.

Trasa Five Continents Drive na kontynencie europejskim została opracowana na podstawie danych przygotowanych przez specjalistów Toyoty, obejmujących możliwie najszerszy przekrój tras i warunków do testowania samochodów. W sumie wyprawa pokona dystans 19000 km i obejmie 20 krajów, a jej trasy zostały podzielone na dwa etapy – letni oraz zimowy.

W ten sposób kolumna samochodów będzie miała możliwość sprawdzenia różnych warunków klimatycznych, jakie panują w Europie – od upalnego lata w Portugalii przez znaczną wilgotność w centrach dużych miast aż po zamarznięte szlaki północnej Skandynawii.

8-tygodniowa trasa letnia obejmie dystans około 13000 km w krajach zachodniej i południowej Europy, a zakończy się w siedzibie Toyota Motor Europe w Brukseli, w Belgii. Podróż odbywać się będzie po najbardziej typowych dla europejskich warunków drogach: krętych górskich szlakach, rondach, brukowanych traktach i wąskich uliczkach w miastach oraz superszybkich autostradach w Niemczech.

Z kolei sesja zimowa rozpocznie się w Kopenhadze w Danii, a zakończy w siedzibie TOYOTA GAZOO Racing World Rally Team w Puppola w Finlandii. Wyprawa potrwa 4 tygodnie, a uczestnicy będą mieć do pokonania ponad 6000 km na wschodzie i północy Europy.

Rajd Pięciu Kontynentów | Toyota Five Continents Drive

Nürburgring – wyjątkowy symbol


W czasie letniej ekspedycji samochody zostaną wypróbowane na słynnym, przebudowanym niedawno torze wyścigowym Nürburgring w Niemczech. Miejsce to odgrywa niebagatelną rolę w historii TOYOTA GAZOO Racing.

Zespół pojawił się po raz pierwszy na torze Nürburgring, startując w 24-godzinnym wyścigu w 2007 roku. Tor, określany mianem „niewybaczającego błędów”, jest jednym z kluczowych punktów programu Five Continents Drive w Europie.

Dzięki swojemu położeniu oraz konfiguracji trasy pełnej wzniesień, ostrych zakrętów i szybkich sekcji, Nürburgring jest jedynym torem na świecie, na którym panują warunki zbliżone do tych, które znamy z większości dróg. Potocznie mówi się, że przejechanie dziesięciu okrążeń na Nürburgringu jest równoznaczne z pokonaniem dystansu 800 km na drogach publicznych. Jest to prawdopodobnie najlepsze miejsce na świecie do testowania granic możliwości maszyn i umiejętności kierowców.

Nürburgring to kultowe miejsce dla wszystkich producentów samochodów. Większość firm motoryzacyjnych testuje swoje modele właśnie na tym obiekcie. Różnica poziomów między wzniesieniami wynosi 300 m, a nachylenie terenu dochodzi do 17%. To właśnie te unikalne cechy sprawiają, że jest to wyjątkowe miejsce dla TOYOTA GAZOO Racing, gdzie kierowcy i mechanicy mogą się uczyć i poprawiać błędy.


Cele długoterminowe Five Continents Drive


Kiedy w tym roku zimowy konwój dojedzie do celu w Finlandii, nie będzie to oznaczało zakończenia projektu Five Continents Drive w Europie. Wszystkie cenne informacje, opinie klientów i doświadczenia związane z eksploatacją samochodów zostaną zebrane i przekazane do oddziałów Toyoty na całym świecie. W ten sposób wyprawa przyczyni się do tworzenia coraz lepszych samochodów.

* W projekcie Five Continents Drive Ameryka Północna i Południowa są traktowane jako jeden region (kontynent).

Dowiedz się więcej

Land Cruiser ikoną aut terenowych Land Cruiser ikoną aut terenowych Ponad 10 mln sprzedanych egzemplarzy Marc Coma pilotem Fernando Alonso Marc Coma pilotem Fernando Alonso Przed nimi pierwszy wspólny start Fernando Alonso testował Toyotę Hilux Fernando Alonso testował Toyotę Hilux Dowiedz się więcej Alonso przygotowuje się do startu w Dakarze Alonso przygotowuje się do startu w Dakarze Dowiedz się więcej Nowa gama pojazdów użytkowych Toyoty Nowa gama pojazdów użytkowych Toyoty Dowiedz się więcej Toyota flotową marką motoryzacyjną Toyota flotową marką motoryzacyjną Fleet Derby 2019 Zabudowy Toyoty Zabudowy Toyoty Bezpieczne Mazury Bezpieczne Mazury Nowa inicjatywa Toyoty i MOPR Toyota Hilux Dakar 2019 Toyota Hilux Dakar 2019 Poznaj nową wersję limitowaną Toyota PROACE CITY Toyota PROACE CITY Nowy gracz na rynku samochodów użytkowych Fernando Alonso za kierownicą Toyoty Hilux Fernando Alonso za kierownicą Toyoty Hilux Nowe doświadczenia Samochody dostawcze Toyoty Samochody dostawcze Toyoty Sprawdź ofertę przygotowaną przez Toyota Professional
Twoje ustawienia plików cookies

Na stronie Toyota Polska używamy technologii cookies w celach dostosowania naszych usług i oferty do Twoich potrzeb, w celu reklamy, analizy i statystyki. Informacje zapisane w cookies mogą zawierać dane osobowe. Jeśli wyrażasz na to zgodę, przejdź do strony i korzystaj z niej normalnie lub dowiedz się, w jaki sposób możesz zmienić swoje ustawienia.